Opublikowane przez: cara

Jak dobrać akumulator do samochodu?

jak dobrać akumulator

Zwróć uwagę na parametry akumulatora

Wybór nieodpowiedniego akumulatora może mieć poważne konsekwencje. Pomijając fakt, że może okazać się zwyczajnie nie pasować do naszego auta, przez co nie będzie się dało go zamontować, codzienne używanie samochodu z niewłaściwym i w efekcie nie do końca sprawnym akumulatorem 12V może prowadzić do ciągłych, uciążliwych, a nawet niezwykle niebezpiecznych problemów z pojazdem. Z tego powodu wart podejść do wyboru tego urządzenia odpowiedzialnie, przygotować się do niego i dokładnie przejrzeć wszystkie możliwe opcje.

jak dobrać akumulator do samochodu

Najważniejszym parametrem na który należy zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora jest naturalnie jego pojemność. Jeśli będzie zbyt mała, samochodowi najzwyczajniej nie będzie starczyło energii do normalnej pracy. Będzie sprawiał wiele problemów, a w skrajnych przypadkach możemy nawet nie być w stanie uruchomić silnika. Z kolei jeśli bateria okaże się zbyt duża, ładowanie akumulatora nigdy nie zakończy się pełnym sukcesem, a wiecznie niedoładowane urządzenie będzie mniej efektywne i bardziej podatne na zużycie oraz potencjalne uszkodzenia.

W takim wypadku najbezpieczniej jest posłuchać zaleceń producenta dotyczących posiadanego przez nas modelu i wybrać dobry akumulator samochodowy, który będzie idealnie pasował do naszego auta (ewentualnie możemy zaryzykować i wybrać egzemplarz o nieznacznie większej pojemności – należy być jednak ostrożnym i do podobnych decyzji podchodzić ze sporą dozą zdrowego rozsądku).

Dobierz odpowiedni akumulator do swojego pojazdu

Akumulatory samochodowe możemy podzielić na trzy rodzaje: AGM, z płynnym elektrolitem oraz żelowe. W przypadku nowszych samochodów będziemy mieli najczęściej do czynienia z tym pierwszym – jest najwydajniejszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku starszych aut, bez napędu hybrydowego, często możemy spotkać ten drugi, klasyczny wariant. On również sprawdza się bardzo dobrze, jednak jego wadą często bywa konieczność ręcznej wymiany płynu. Z akumulatorem żelowym nie powinniśmy mieć do czynienia w przypadku aut osobowych – zwyczajnie nie nadają się do rozruchu ich silników. Stosuje się je powszechnie w jednośladach, wózkach golfowych oraz innych urządzeniach, które wymagają mniejszej mocy do rozpoczęcia pracy.

Informacje o tym, który akumulator 12V wybrać powinniśmy bez problemu znaleźć w instrukcji obsługi auta. Możemy też poszukać tej wiedzy w warsztacie, sklepie z częściami lub u producenta. Jednak najwygodniejszą opcją jest skorzystanie z Internetu. Istnieje wiele wyszukiwarek, które bez problemu dobiorą odpowiednie akumulatory do naszego auta i nie będziemy musieli zastanawiać się już jak dobrać akumulator bez odpowiedniej wiedzy.

Gdy już odrzucimy wszystkie modele, które zwyczajnie nie pasują do używanego przez nas pojazdu, pozostaje wybrać akumulator o największym prądzie rozruchowym. To drugi z parametrów na który powinniśmy zwiększyć szczególną uwagę – im większy, tym bardziej efektywne będzie nasze urządzenie. Tym również mniejsza szansa, że będziemy musieli wykorzystać prostownik do akumulatora, gdy nasz sprzęt zawiedzie (choć nawet przy najwydajniejszym układzie zasilającym warto mieć w domu egzemplarz tego urządzenia – może nieraz uratować nam dzień). Mamy nadzieję, że wiesz już jak dobrać akumulator do samochodu.

Sprawdź także dlaczego akumulator się rozładowuje.