Opublikowane przez: cara

Czemu akumulator się rozładowuje?

Czemu akumulator się rozładowuje

Zbyt duży pobór mocy przez urządzenia

To najprostsza, ale bardzo często właściwa odpowiedź na pytanie “czemu akumulator się rozładowuje” – czasami może się zdarzyć, że jakieś urządzenie pobiera energię z akumulatora nawet w stanie spoczynku. Jeśli podejrzewamy podobny problem, możemy go zbadać przy pomocy amperomierza. Wartość, którą otrzymamy powinna wynosić 30mA. Jeśli okaże się wyższa, jakieś urządzenie najprawdopodobniej pobiera więcej energii, niż jest mu potrzebne.

Ten błąd nie tylko sprawia, że akumulator się rozładowuje (często w ciągu jednej doby) co uniemożliwi odpalenie samochodu, ale jest również dla niego bardzo szkodliwe i w dalszej perspektywie może doprowadzić do poważnej usterki. Żeby znaleźć winowajcę, należy udać się do odpowiedniego warsztatu, gdzie nasz samochód przejdzie przegląd, a wszystkie nieprawidłowości zostaną znalezione. Zazwyczaj problem wynika z błędu w działaniu jakiegoś dodatkowego urządzenia, ale może się również zdarzyć, że zbyt duży pobór prądu wynika z usterki w układzie zasilania. Akumulatory samochodowe nie są sprzętami bez wad i może się zdarzyć, że same wysyłają zbyt wiele energii do pozostałych elementów maszyny. W takim wypadku urządzenie należy naturalnie naprawić lub wymienić.

Niestety, naprawienie takiego problemu wiąże się z kosztami – mniejszymi, jeśli należy jedynie zreperować usterkę, większymi jeśli mówimy o wymianie urządzenia dodatkowego, czy zakupie nowego akumulatora. W większości przypadków nie obędzie się również bez wizyty w warsztacie, choć naturalnie jeśli mamy potrzebną wiedzę oraz umiejętności, będziemy w stanie samodzielnie poradzić sobie z rozpoznaniem i naprawą uszkodzenia.

Dobrany został zły akumulator

Czasami może się zdarzyć, że akumulator sam się rozładowuje i nie wynika to z nieprawidłowego działania urządzenia, a po prostu z naszej niewiedzy lub zwyczajnego gapiostwa. Akumulator 12v, którego zamierzamy używać musi być zgodny z modelem naszego samochodu. Informacje na ten temat możemy łatwo znaleźć w instrukcji obsługi auta, powinniśmy je również uzyskać w warsztacie lub punkcie, zajmującym się sprzedażą części samochodowych.

Należy koniecznie pamiętać, że nieodpowiedni akumulator nie będzie działać poprawnie i może doprowadzić do niejednej komplikacji. Jeśli pojemność baterii będzie zbyt duża w porównaniu do tej, której wymaga nasze auto, urządzenie będzie ładować zbyt wiele mocy, co w efekcie może spowodować uszkodzenia i znaczne obniżenie jego sprawności. Z kolei jeśli bateria jest zbyt mała, akumulator będzie gromadził zbyt mało prądu w stosunku do potrzeb naszego samochodu, przez co używanie samochodu stanie się bardzo uciążliwe, a w skrajnych przypadkach nawet niemożliwe – nieustannie będzie mu brakowało energii. Niestety, akumulatory samochodowe potrafią się od siebie znacznie różnić i jeśli nie dobierzemy odpowiedniego, nie możemy liczyć na jego poprawne działanie.

Naprawienie tego problemu nie jest na szczęście zbyt trudne – wystarczy kupić nowy akumulator 12v. Jeśli poprzedni nie został w żaden sposób uszkodzony w wyniku nieprawidłowego użytkowania, możemy go sprzedać i odzyskać w ten sposób część zainwestowanych pieniędzy.

Sprawdź także nasz wpis na temat tego, jak dobrać akumulator samochodowy.