Opublikowane przez: cara

Akumulator samochodowy – objawy awarii

objawy uszkodzonego akumulatora

Jak rozpoznać awarię akumulatora?

Niestety, objawy uszkodzonego akumulatora nie należą do szczególnie widocznych. Bardzo mało prawdopodobne, że wpadną nam w oko, zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia. Dlatego warto poświęcić nieco czasu i przyjrzeć się uważnie działaniu urządzenia – zwłaszcza, że większość osób bagatelizuje tę sprawę i nawet podczas profesjonalnych przeglądów akumulator 12V bywa sprawdzany bardzo powierzchownie. Regularne monitorowanie sprawności tego urządzenia nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Choć usterki nie są zwykle widoczne na pierwszy rzut oka, nie musimy włożyć wcale wiele wysiłku, by je dostrzec.

awaria akumulatora

Bardzo dobrym sposobem są pomiary napięcia akumulatora. Do ich wykonania potrzebny będzie woltomierz, zaś najlepiej przeprowadzać je po dłuższym okresie, podczas którego auto nie było używane – na przykład po nocy z kluczykami wyjętymi ze stacyjki. Jeśli napięcie wynosi mniej niż 12,4 V samochód prawdopodobnie jest niedoładowany. Następnym krokiem powinno być włączenie silnika i sprawdzenie napięcia ładowania akumulatora. Jeśli obwód ładowania nie jest uszkodzony, powinno ono wynosić 13,8 V do 14,8 V (zależnie od modelu samochodu). Jeśli zaś napięcie przy zimnym rozruchu jest niższe niż 10 V najprawdopodobniej należy wymienić zasobnik.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy nasz akumulator jest bezobsługowy – jeśli nie, przynajmniej raz w roku powinno się sprawdzić poziom elektrolitu (i w razie potrzeby uzupełnić go wodą zdemineralizowaną albo destylowaną). Jeśli będzie go zbyt mało, może dojść do poważnych uszkodzeń, którym w tym wypadku bardzo łatwo zapobiec.

Co może być przyczyną awarii akumulatora?

Przede wszystkim warto pamiętać, że żywotność akumulatorów samochodowych wynosi od trzech do czterech lat i awarie po upływie tego czasu mogą wynikać po prostu ze zużycia urządzenia. Również dobranie nieodpowiedniego akumulatora do modelu auta lub jego nieprawidłowe zamontowanie mogą znacznie skrócić żywot sprzętu. Inną przyczyną może być niezbyt odpowiedzialne używanie urządzenia – bardzo częste rozładowywanie i ładowanie akumulatora jest dla niego bardzo niekorzystne, tak samo jak zbyt długie pozostawianie go w stanie niedoładowania. Obie te sytuacje mogą wpłynąć na to, że pojawi się awaria akumulatora.

Zupełnie inną kwestią jest temperatura. Choć wiedza o szkodliwości potężnych mrozów dla akumulatora jest dość powszechna, wiele osób nie wie, że jeszcze bardziej niebezpieczne dla tego urządzenia są silne upały. Jeśli po takim okresie będziemy mieli problem z odpaleniem auta doskonałą pomocą okaże się prostownik do akumulatorów.

Innymi przyczynami tego, że pojawia się awaria akumulatora mogą być na przykład źle działający alternator (urządzenie to służy do ładowania akumulatora na bieżąco, w trakcie pracy silnika) lub po prostu zanieczyszczenia: kurz, wilgoć, olej. Brud może poważnie przeszkadzać w pracy sprzętu, dlatego system zasilający należy regularnie czyścić. Nie należy również pozostawiać akumulatora w samochodzie, którego przez długi czas nie odpalamy. Urządzenia które znajdują się w aucie pobierają prąd nieustannie, nawet gdy pojazd nie jest uruchomiony. Jeśli zauważyłeś objawy zużytego akumulatora, nie czekaj tylko umów się na wizytę w serwisie samochodowym!

Sprawdź także jaką kamerkę samochodową warto kupić.