Opublikowane przez: cara

Jaką kamerę samochodową kupić?

jaką kamerkę samochodową warto kupić

Sugeruj się jakością nagrywania

Zastanawiasz się jaką kamerę samochodową kupić? Biorąc pod uwagę jej  zastosowanie zdecydowanie najważniejszym elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest jakość nagrywanego obrazu. Tego typu urządzenia przeznaczone są przede wszystkim do zbierania materiału dowodowego na wypadek sporu prawnego lub nielegalnego zdarzenia na drodze, ważne więc, żeby na materiale wideo było widać tak wiele szczegółów, jak to tylko możliwe. Im więcej detali będzie w stanie zarejestrować kamera samochodowa, tym większa szansa na sprawiedliwe zakończenie sprawy.

Podstawą do oceny jakości obrazu jest oczywiście rozdzielczość nagrywanego materiału. Dziś podstawą powinno być raczej Full HD czyli 1920×1080 pikseli. Opinie o kamerach samochodowych nagrywających w 720p nie są już tak dobre, jak jeszcze kilka lat temu – choć wciąż spełniają swoje zadanie są raczej mniej polecanym wyborem, gdyż mniejsza rozdzielczość oznacza zwyczajnie mniej zarejestrowanych szczegółów. istnieją również kamery samochodowe zapisujące obraz w 720p, a następnie skalujące go do 1080p – ich raczej również powinniśmy unikać, gdyż taka modyfikacja odbija się negatywnie na jakości materiału wideo.

 jaką kamerę samochodową kupić

Istnieją również kamery samochodowe nagrywające obraz w jeszcze wyższych rozdzielczościach, osiągając nawet natywne 4K, czyli 3830×2160 pikseli. Takie urządzenia zapewniają zarejestrowanie najmniejszych choćby szczegółów, ale oczywiście należy mieć na uwadze, że zdecydowanie nie jest to najtańsze z możliwych rozwiązań.

Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie jakości obrazu nagrywanego przez kamerę samochodową, jest zajrzenie na serwis YouTube i obejrzenie przykładowego filmu zarejestrowanego za pomocą interesującego nas urządzenia. Oczywiście warto przy tym zwrócić uwagę, by materiał uruchomić w najwyższej rozdzielczości z dostępnych.

Zwróć uwagę na pozostałe parametry rejestratora

O tym jaka kamera samochodowa sprawdzi się najlepiej mówi też matryca, czyli przetwornik obrazu – to ona rejestruje obraz rzeczywisty, przekształcając go następnie w postać cyfrową. W tym przypadku sprawa jest dość prosta – im większą matrycę posiada kamera samochodowa, tym lepiej. Rozdzielczości obrazu Full HD odpowiada rozdzielczość matrycy 2 Mpix, jest to więc minimum po które powinniśmy sięgnąć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić kamerę samochodową wyposażoną w mniejszą matrycę, ale to już budżetowe rozwiązanie, opatrzone pewnymi kompromisami.

Żeby sprawdzić dalsze parametry, trzeba się czasem niestety nieco natrudzić. Producenci rzadko chwalą się szczegółami obiektywów stosowanych przez nich w kamerach samochodowych, zaś kąt widzenia obiektywu (im większy, tym lepiej) bywa przez nich odrobinę zakłamywany. Dla laików takie parametry mają oczywiście stosunkowo mniejsze znaczenie, jednak osoby z wiedzą dotyczącą nagrywania materiałów wideo, będą miały lepszą opinie o kamerze samochodowej, która nie rozczaruje ich na tych polach. Dla każdego powinien mieć za to znaczenie kodek wideo – najlepiej wybrać H.264 w górę. MJPEG jest niestety mniej wydajnym rozwiązaniem. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom wiesz już jaką kamerę samochodową kupić.

Sprawdź także nasz wpis na temat tego, jak dobrać akumulator do samochodu.