Opublikowane przez: cara

Kiedy powinieneś wymienić akumulator w samochodzie?

kiedy wymienić akumulator

Co powinieneś wiedzieć o akumulatorach?

Akumulatory samochodowe można łatwo podzielić na trzy kategorie: AGM, kwasowo-ołowiowe oraz żelowe. Współcześnie najczęściej wykorzystuje się ten pierwszy typ – Absorbed Glass Matt. W tym wypadku elektrolit zostaje umieszczony w matach szklanych, co jest nie tylko bezpieczniejsze, ale też zwiększa wydajność baterii. Akumulator kwasowo-ołowiowy to klasyczne, wciąż bardzo wydajne rozwiązanie. Najczęściej można go znaleźć w starszych modelach aut.

Składa się po prostu z elektrod zamieszczonych w elektrolicie. Jego największą wadą jest konieczność ręcznej wymiany płynu oraz większe niż w pozostałych typach niebezpieczeństwo dla zdrowia użytkownika. Z kolei akumulatory żelowe zwykle nie są wykorzystywane w samochodach osobowych z powodu zbyt niewielkiej mocy. Powszechnie stosuje się je za to w jednośladach.

Poprawnie używany akumulator 12V powinien działać przez około 4-5 lat. Jeśli po takim czasie zacznie sprawiać problemy, możemy założyć, że to efekt zwyczajnego zużycia i nadszedł czas, by wymienić sprzęt na nowy. Z drugiej strony, przy oszczędnej i ostrożnej eksploatacji, akumulator ma szansę przetrwać dłużej i odwrotnie: bardzo intensywne korzystanie z samochodu i nieodpowiednie używanie urządzenia może jego życie znacznie skrócić.

Osobną sprawą jest również prostownik do akumulatora – użycie tego sprzętu może dać naszej baterii kolejne życie i naładować ją w sytuacji, gdy klasyczne metody nie chciały zadziałać. Zwłaszcza pod długich mrozach lub upałach nasz akumulator może zawieść. W takim wypadku warto skorzystać z tego rozwiązania.

ładowanie akumulatora

Objawy zużycia akumulatora

Objawy zużycia baterii łatwo zauważyć podczas ładowania akumulatora. Warto skorzystać przy tym z pomocy woltomierza – jeśli wykryte za jego pomocą napięcie jest niższe niż powinno, oznacza to, że system zasilania nie działa poprawnie. Taki sam wniosek możemy wysnuć również, jeśli bateria nie jest w pełni naładowana. Oczywiście żeby odkryć takie problemy, musimy dokonywać regularnych pomiarów. Istnieją jednak bardziej widoczne objawy zużycia akumulatora, które powinniśmy być w stanie zauważyć podczas zwyczajnego korzystania z samochodu.

Jeśli silnik wydaje nieprzyjemne, osobliwe dźwięki i uruchamia się po dłuższym czasie lub wcale, mimo że rozrusznik pracuje, oznacza to, że akumulator 12V może być u kresu swojego życia. Jeśli zaś w samochodzie nie uruchamia się zupełnie nic, prawdopodobnie system zasilania całkowicie przestał działać. Jeśli ładowanie akumulatora nie przynosi żadnych efektów, urządzenie wciąż nie dostarcza samochodowi energii, oczywiście również nie działa poprawnie. Niektóre egzemplarze mają wbudowany tester – dioda powinna zasygnalizować, czy bateria jest naładowana. Jeśli nie (lub tylko częściowo) może to być objaw zużycia akumulatora.

Gdy zdecydujemy się już wymienić baterię, warto pamiętać, że starej nie możemy zwyczajnie wyrzucić. Akumulatory samochodowe są bardzo niebezpiecznymi odpadami. Rozwiązaniem tego problemu jest sprzedawca od którego kupujemy nowy egzemplarz – według prawa ma obowiązek przyjąć od nas stare, niepotrzebne już urządzenie.