Opublikowane przez: PG

Obsługa tachografu – Co należy wiedzieć?

obsługa tachografu

Każdy zawodowy kierowca ciężarówki powinien wiedzieć na czym polega obsługa tachografu, niemniej jednak każdy z nas kiedyś był początkujący i zaczynał swoją przygodę. Dale przypomnienia omówimy po krótce to narzędzie pracy i jego obsługę. Tachograf to urządzenie do rejestracji przejechanej drogi przez kierowcę, czasu spoczynku, dyżuru, prędkości i innych ważnych parametrów.

Co należy sprawdzić przed użyciem tego urządzenia?

Zanim zaczniemy obsługiwać tachograf należy sprawdzić jego legalizacje. Możemy to sprawdzić na naklejce zwykle przy słupku drzwiowym. Należy pamiętać, że taką kontrolę robi się co 24 miesiące. Do użycia tachografu będzie nam potrzebna karta kierowcy, którą musimy zawsze mieć przy sobie podczas pracy. Na niej zapisane są wszystkie nasze dane dotyczące pracy, tachograf przypisuje do niej informacje o trasie, pauzie itd. Kartę możemy wyrobić w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wystarczy odpowiedni wniosek i opłata. Karta jest ważna przez 5 lat. Zawsze trzeba pamiętać, aby podczas jazdy karta znajdowała się w tachografie. Za jej brak możemy dostać duży mandat.

obsługa tachografu

Jak zmienić kartę podczas obsługi Tachografu?

Gdy jedziemy sami wkładamy naszą kartę do slotu nr. 1, w przypadku dwuosobowej załogi wykorzystujemy oba sloty. Gdy chcemy się wymienić z kolegą zmianą musimy zamienić karty w tachografie. Kartę wkładamy do urządzenia zawsze chipem do góry. Warto również dbać o to i sprawdzać czy nasza karta jest sczytywana przez firmę, której jesteśmy pracownikami. Możemy to bez problemu sprawdzić w ustawieniach. Jak widzimy obsługa tachografu jest skomplikowana, dlatego warto się doszkolić w tym zakresie przed wyruszeniem w trasę.