Opublikowane przez: PG

System ABS w samochodzie – Co warto o nim wiedzieć?

system abs w samochodzie

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależne jest nie tylko od stylu jazdy ale też stanu naszego samochodu. System ABS w samochodzie odpowiada za niwelowanie kół podczas hamowania. Podczas poślizgu pomaga nam wrócić na prawidłowy prosty tor jazdy. Tradycyjny układ ABS w samochodzie opiera się na elementach, które kontrolują każde z kół, dodatkowo umiejscowione są zawory, które mogą obniżyć ciśnienie podczas hamowania. W bardziej zaawansowanych układach możliwe jest indywidualne dostosowanie ciśnienie w poszczególnym kole.


Działanie systemu ABS w samochodzie

Podczas jazdy system ABS w samochodzie odpowiada za dostosowanie odpowiedniego stopnia hamowania, tak aby żadnego koło nie straciło przyczepności. Ten system pomaga w utrzymaniu stabilnego toru jazdy. Gdy gwałtownie zahamujemy, ABS dostosuje obroty kół tak, aby samochód nie wpadł w poślizg. Kiedy nie używamy hamulców, urządzenie cały czas pracuje i diagnozuje nasz styl prowadzenia pojazdu i prędkość, aby przełożyć to na bezpieczne i skuteczne hamowanie.

system abs w samochodzie
Dlaczego warto posiadać ABS?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ten system niezwykle dobrze sprawdza się w nagłych sytuacjach kiedy tracimy kontrole nad pojazdem. Pomoże nam wyjść z groźnego poślizgu i zmniejszyć prędkość na ostrym zakręcie. Gdy panują trudne warunki w postaci śniegu, piasku lub liści na nawierzchni system wydłuża drogę hamowania.