Opublikowane przez: PG

Transport międzynarodowy – Co to jest?

transport międzynarodowy - logistyka

Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest transport międzynarodowy. Jest to złożony proces czynności, które mają na celu przemieścić dany towar z miejsca A do miejsca B według wszelkich obowiązujących w danym kraju wymogów oraz restrykcji. Tego typu transport może się odbywać drogą lądową, morską oraz lotniczą. Wszystko zależy od rodzaju przewożonego towaru oraz oczekiwań klientów zlecających tego typu usługę.

Kiedy najczęściej wykorzystuje się transport międzynarodowy?

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków transport międzynarodowy sprawdza się na krótkich oraz średnich dystansach. Bardzo częstą metodą wybieraną przez klientów jest transport kolejowy ze względu na możliwość transportu dużej ilości towaru. Transport drogą morską sprawdzi się na dłuższe dystanse pomiędzy bardzo odległymi punktami. Minusem jest długi czas oczekiwania. Bardzo dobrze sprawdza się transport lotniczy ze względu na możliwość zaoszczędzenia dużej ilości czasu, tutaj dużym minusem są duże koszty.

transport międzynarodowy - statek

Jak oszacować wysokość cła od towaru?

W transporcie międzynarodowym dużą rolę odgrywa wysokość cła. Jest to opłata pobierana od towaru po przekroczeniu granicy danego państwa. Cena jest nie stałą, zależy od rodzaju towaru oraz tego czy jest nowy. Aby poznać wysokość opłat warto zajrzeć do informacyjnego systemu zintegrowanej taryfy celnej ISZTAR3.