jak działa turbosprężarka

Jak działa turbosprężarka – wiedza w pigułce!

Posted by

Znajomość działania samochodu i jego elementów należy do tego rodzaju wiedzy, która zawsze będzie przydatna w życiu. Do jednych z pytań dotyczących pojazdów, na które warto znać odpowiedź jest “jak działa turbosprężarka?” Jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć na to pytanie, zachęcamy do dalszej lektury tego artykułu, w którym postaramy się jasno na nie odpowiedzieć.

Prostymi słowami – jak działa turbosprężarka?

Przed odpowiedzeniem na pytanie, jak działa turbosprężarka, warto poznać najpierw jej budowę. Składa się ona z turbiny i sprężarki. Celem jej działania jest zwiększenie ciśnienia w tłokach silnika, co skutkuje zwiększeniem mocy oraz momentu obrotowego w samochodzie. Sprężarka wytwarza ciśnienie sprzężonego powietrza do silnika, natomiast turbina kieruje spaliny do ujścia czyli “wylotu” spalin. Turbosprężarka jest zatem pomocnym elementem budowy samochodu jeśli mamy silnik o małej pojemności a chcemy osiągać moc podobną do silników o większej pojemności. W samochodach sportowych często stosuje się z tego względu nawet i dwie turbosprężarki, dzięki temu ten typ samochodu osiąga lepsze wyniki w jeździe od aut osobowych.

jak działa turbosprężarka

Wymiana turbosprężarki – czy każdy mechanik to zrobi?

Teraz już wiesz, jak działa turbosprężarka. Ale co zrobić, gdy się zepsuje lub zużyje? Pierwszym, co przychodzi do głowy posiadaczom samochodów, jest udanie się do mechanika. I słusznie, ponieważ prawie każdy mechanik powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Warto jednak pomyśleć o specjalistycznym serwisie, który nie tylko wymieni ten element w naszym pojeździe, ale także będzie mógł zaoferować turbosprężarkę wyższej jakości, która wytrzyma dłużej od innych na rynku – pozwoli to na utrzymanie naszego auta w lepszej kondycji.