Samochody elektryczne – moda czy konieczność?

Posted by

Motoryzacja jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Jednak jak każda z nóg przemysłu, musi dostosowywać się do szeroko zakrojonych zmian w kwestii ochrony środowiska i postępujących zmian klimatycznych. Ta konieczność doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji spalin skłoniła globalne koncerny do ekspresowych zmian, które wyszły z propozycją samochodów wykorzystujących zdrowsze dla środowiska napędy – mowa tu oczywiście o samochodach hybrydowych i elektrycznych. 

Czym różni się samochód elektryczny od hybrydowego?

Obecnie globalne koncerny konsekwentnie poszerzają swoją ofertę pojazdów zelektryfikowanych oraz hybrydowych. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim sposobem napędzania – hybryda to samochód napędzany zarówno przez silnik spalinowy, jak i elektryczny,  z kolei samochód elektryczny posiada wyłącznie napęd elektryczny. Oba jednak umożliwiają codzienną jazdę bez użycia paliwa i emitowania spalin – z tym, że samochód hybrydowy będzie zmuszony do wykonania zdecydowanie krótszych tras, zazwyczaj w trybie miejskim. 

Samochód elektryczny – zalety posiadania

Oprócz prośrodowiskowych argumentów, za koniecznością kupna samochodu elektrycznego przemawia m.in. jego podwyższona wydajność. Silniki spalinowe ni mniej ni więcej tracą moc poprzez emisję ciepła. Samochód elektryczny magazynuje energię w akumulatorach, przekazując ją do silnika, dzięki któremu jest on napędzany. Auto wprawione w ruch zdecydowanie wyróżnia się także na polskich drogach – a to ze względu na cichą pracę. Poruszanie się nimi, zwłaszcza przy dużej prędkości w wietrzny dzień, to niemal przyjemność. Warto podkreślić także prostotę obsługi takiego samochodu i niskie koszty eksploatacji – wszak ceny energii elektrycznej nie zmieniają się tak, jak ceny paliwa, czyli z prędkością światła. 

Apropos paliwa…

Gdzie ładować samochody elektryczne?

Bez obaw – wszystko reguluje specjalna ustawa o elektromobilności. Nakłada ona na punkty użyteczności publicznej obowiązek zamontowania odpowiedniej liczby punktów ładowania samochodów elektrycznych, w zależności od liczby zarejestrowanych samochodów w danej aglomeracji.  Takie stacje ładowania do samochodu elektrycznego obecnie można znaleźć w wielu miejscach i całe szczęście – są one zazwyczaj ogólnodostępne. 

Motoryzacja wchodzi w nową erę elektromobilności i marki samochodowe śmiało podążają za zmianami, angażując się w ochronę klimatu oraz przestrzeganie postanowień Porozumienia Paryskiego z 2016 roku, propagującego działania proklimatyczne.  W porozumieniu owym zdefiniowano globalny plan działania, który ma nas uchronić przed daleko idącymi zmianami klimatu.