Opublikowane przez: WojUrb

Oleje do BMW – jaki wybrać na zimę?

Olej do BMW

Na dłuższą metę oszczędzanie na płynach samochodowych w ogóle się nie opłaca i może spowodować problemy z poszczególnymi podzespołami. Nie znaczy to jednak, że od razu trzeba sięgać po najdroższy olej do BMW, jaki tylko uda się znaleźć w sklepie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co lejemy do naszego samochodu. Fakt faktem, specyfika poszczególnych smarowideł jest nieco zagmatwana, szczególnie dla osób, które z motoryzacją mają styczność ledwie sporadyczną.

Olej do BMW – lepkość a temperatura

Olej do BMW do silnikaNajwiększe zużycie silnika ma miejsce wówczas, gdy zaczyna on dopiero swoją pracę i jest nierozgrzany. Gdy już osiągnie on temperaturę roboczą, wówczas pracuje bez większych problemów. Najwięcej awarii jest wynikiem eksploatacji auta na krótkich dystansach, szczególnie wtedy, gdy panują niskie temperatury. W takich warunkach olej do BMW czy innych samochodów jest bardziej gęsty i gorzej pokrywa poszczególne części mechanizmów. Przekłada się to na jego gorszą efektywność. Przy zakupie więc oleju warto zwrócić uwagę na jego lepkość, czyli kolokwialnie mówiąc gęstość. Ta właściwość spada wraz ze spadkiem temperatury. Im jednak wyższy punkt początkowy, tym lepiej olej się będzie spisywał przy, przykładowo, 5 stopniach poniżej sera.

Jak czytać oznaczenia na olejach?

Klasa lepkości podawana jest przy pomocy specjalnego kodu. Są to dwie liczby oddzielone kreską, a pierwsza opatrzona dodatkowo literką w (od angielskiego winter, czyli zima). Pierwsza liczba określa optymalne warunki dla danego oleju zimą, druga latem. Zależnie więc od pory roku roku, podczas której najbardziej eksploatujemy nasz samochód możemy wybrać, jaki olej do BMW okaże się lepszy.