kamizelki odblaskowe

Widoczność i bezpieczeństwo – kamizelki odblaskowe

Posted by

Temat bezpieczeństwa na drogach powraca jak bumerang. Choć warunki drogowe z roku na rok są coraz lepsze, nadal warto uświadamiać uczestników ruchu – zarówno tych zmotoryzowanych, jak i pieszych – co można zrobić, aby zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa i być bardziej widocznym na drodze. Oba te warunki spełniają kamizelki odblaskowe, które dla niektórych mogą wydawać się gadżetem lub jedynie atrybutem służb i pomocy drogowej. Warto jednak wiedzieć, że to bardzo pomocny dodatek, który w niektórych sytuacjach i warunkach powinien być koniecznością. Nocna przejażdżka rowerem, spacer w mglistych warunkach – w takich momentach kamizelka może nawet uratować czyjeś życie.

kamizelki odblaskowe

Kiedy potrzebne są kamizelki odblaskowe?

Jak już zostało wspomniane, istnieje szeroki wachlarz okoliczności, w których warto mieć na wyposażeniu kamizelki odblaskowe. Jeśli posiadamy samochód – zapewne wiemy, że posiadanie kamizelki przez kierowcę to absolutna konieczność, regulowana przepisami Unii Europejskiej. Inaczej ryzykujemy spory mandat – i przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Dla osób poruszających się jednośladami (zarówno rowerzystów jak i motocyklistów) jest to również absolutnie kluczowy element wyposażenia. Najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo z powodu braku widoczności są oczywiście piesi, w tym dzieci – szczególnie, jeśli muszą przemieszczać się po zmroku lub w trudnych warunkach pogodowych. Kamizelki mogą oczywiście mieć także zastosowanie profesjonalne – zawsze zobaczymy je na osobach pracujących na jezdniach, przy torach, tunelach czy rusztowaniach oraz wśród opiekunów i przewodników wycieczek (szczególnie takich, gdzie zwiedzający to dzieci).

kamizelki odblaskowe

Czym powinna charakteryzować się dobra kamizelka?

Porządne kamizelki odblaskowe wykonane są zgodnie z normą EN ISO 20417 : 2013 i posiadają dwa srebrne, odblaskowe pasy (również zgodne z odpowiednią normą – EN471). Z reguły ze względu na swój charakter wykonane są z fluorescencyjnego poliestru (który może być przykładowo żółty, zielony, niebieski lub pomarańczowy) i posiadają wygodne zapięcie w formie rzepa. A jeśli zachodzi konieczność, aby kamizelka pełniła dodatkową funkcję identyfikacyjną – dobry producent kamizelek umożliwi wykonanie własnego nadruku, dzięki któremu od razu rozpoznamy osobę na jezdni. W przypadku kamizelek szczególnie dobrze sprawdza się tworzenie nadruków z użyciem termoprasy. Czy tym sposobem naniesiona zostanie nazwa odpowiedniej służby lub jej jednostki, herb i nazwa miasta czy gminy – wszystko zależy już od potrzeb i preferencji. A jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o widoczność na drodze – do kompletu zawsze można dorzucić odblaski rowerowe czy odblaskowe opaski.