Opublikowane przez: WojUrb

Cysterny spożywcze – samochody do przewozu żywności

Cysterny spożywcze firmy Stando

Cysterny spożywcze to specjalny rodzaj samochodów ciężarowych. One również występują w dwóch rodzajach, tj. jako samobieżne ciężarówki oraz jako cysterny. Pomiędzy nimi nie ma jednak kolosalnych różnic, zarówno jeśli chodzi o zasadę działania, konstrukcję czy zastosowanie, dlatego omówimy je w jednym artykule. Jest to specyficzny rodzaj naczep i pak. Cysterny te przeznaczone są do przewozu produktów na cele spożywcze lub prefabrykatów, które stosowane są w przemyśle żywnościowym.

Profesjonalny przewóz żywności

nowoczesne cysterny spożywczeW przeciwieństwie do innych płynów przewożonych na dłuższe dystanse, substancje spożywcze muszą być nie tylko zabezpieczone przed zanieczyszczeniami, ale także powinny mieć zapewnione stałe warunki jeśli chodzi o ciśnienie atmosferyczne i temperaturę. W innym wypadku ich właściwości mogłyby ulec pogorszeniu. Zauważmy, że w przypadku np. olejów przemysłowych takie ryzyko nie występuje. Widzimy po tym, że cysterny spożywcze muszą być zaopatrzone w odpowiednie oprzyrządowanie. Kierowca potrzebuje mieć możliwość na bieżąco monitorować warunki panujące wewnątrz zbiornika, ale także  reagować na ewentualne zmiany.

Co najczęściej przewożą cysterny spożywcze?

Odpowiadając na to pytanie można by się nieco zdziwić. Cysterny spożywcze bowiem bardzo często przewożą substancje stałe. Tego rodzaju zbiorniki stosujemy jednak z troski o czystość ładunku, prostotę rozładunku.  Istotna jest też kontrola nad warunkami, w jakich przewozimy produkty spożywcze. Oczywiście nie każdego rodzaju żywności to dotyczy. Poza typowymi płynami w zbiornikach takich lądują zboża i pasze. Poza tym często przewozi się mleko i jego pochodne, alkohole, soki i koncentratu owocowe oraz oleje.